Na Vianoce hojno, v januári ho.no (ďakujeme, ÚPSVaR)

Autor: Olívia Olivieri | 8.1.2009 o 11:09 | Karma článku: 15,81 | Prečítané:  4661x

  „Dovoľujeme si dúfať, že zmena výplaty nebude mať nepriaznivý vplyv na vašu finančnú situáciu. Zároveň nám je ľúto, že uvedenú skutočnosť vyplývajúcu z novej právnej úpravy vám oznamujeme v tomto sviatočnom čase," napísal nielen mne Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v čase vianočnom. O čo ide?

 

O to, že po novom sa podľa zákona bude príspevok na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia  vyplácať mesiac pozadu. Doteraz to bolo vždy v danom mesiaci. V januári to nebude vôbec.

Moja Bezlepkáčka poberá takýto príspevok. Tisícka je suma, ktorá mimoriadne poteší, ak jeden chleba stojí vyše stovky (mám na mysli ozaj chutný chlieb), dve bagety takmer dvesto, balíček keksíkov od päťdesiat...povedzte dieťaťu, že mu ich nekúpite, lebo sú drahé!

Nebyť Bezlepkáčky, ani neviem, že je zmena v zákone. Nikde sa táto správa neobjavila, aspoň nie pre širokú verejnosť. Mrkla som aj na stránku ÚPSVaR, jediné čo som našla bolo želania šťastného nového roku. Tak ďakujeme! Na stránke Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny síce nejaká takáto informácia je, ale nech klikám, ako klikám, nedostanem sa do nej. Okrem toho - málokto chodieva pravidelne na tieto stránky. O dôležitých zmenách zvykne informovať rozhlas, tlač a televízia. Tentoraz nezvykli.

My bez tej tisícky prežijeme. Lenže čo tí, ktorým príspevok tvorí jediný príjem? Z čoho budú v januári žiť opatrovatelia, či už detí alebo starých ľudí? Mnohí z nich sa vzdali svojho - neraz slušne plateného - zamestnania a svojich blízkych opatrujú za sumu, ktorá je skôr výsmechom, ako ohodnotením ich práce. Čo by ste išli robiť za takmer sedem tisíc korún? (Pre tých čo sa už preladili je to cca 226 éčiek). Robili by ste za to dvadsaťštyri hodín denne? Rodičia opatrujúci svoje deti totiž nemajú „padla a idem domov". Pretože o postihnuté dieťa sa treba starať stále (pochopiteľne, nielen postihnuté). Možno bude niekto namietať, že si mohli nájsť opateru a oni chodiť do práce, kde zarobia omnoho viac, alebo dať postihnutého človeka do ústavu. Predstavte si, že ostanete doma vy, odkázaní na pomoc druhých. Koho by ste chceli mať pri sebe? Úprimne. A deti - je samozrejmé, že s nimi ostávajú doma rodičia.

To, že opatrovať telesne postihnutého, aj keď príbuzného, je drina, netreba hádam zdôrazňovať. Táto drina je štátom „ocenená" a „odmenená". Pre niektoré rodiny je opatrovateľské (niekedy s iným príspevkom) jediný zdroj príjmu. Aby to nemali až také ťažké, ÚPSVaR im vyplatí polovicu príspevku ako zálohu. Vyžijete zo 113 eurobububákov? (triapoltisíca).

Iné by to bolo, keby nám zmenu oznámili aspoň v novembri. Lenže oznámiť ju na poslednú chvíľu, zvlášť v čase sviatkov, kedy sa míňa aj z ušetrených a nie naopak, to je rana pod pás.

Myslím, že mnohým pri čítaní listu z úradu práce spomienka na vianočné hodovanie riadne zhorkla.

http://www.upsvar.sk/

http://www.employment.gov.sk

http://www.upsvar-ba.sk/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Útočí na novinárov, s jeho menom sa spája viac ako desať káuz. Kto je Kočner

Podnikateľa v stredu pre kauzu zmenky a daňové úniky zadržala polícia.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Ako som zariadil, že prestali predávať Zem a vek

Prečo by slušné firmy mali zaujať jasný postoj.

Stĺpček Jakuba Fila

Zadržali Kočnera. Hoci platí prezumpcia neviny, treba povedať konečne

K rozsudku je dlhá cesta.


Už ste čítali?